Wystawa "Na osi czasu"
Wystawa fotograficzna „NA OSI CZASU” prezentuje chwile utrwalone w kadrze obiektywu LEONARDA KAŁĘCKIEGO– kierownika szkoły w latach 1922-1963 oraz Elżbiety Miłkowskiej-Łaszkiewicz.
Fotografie pochodzą ze zbiorów archiwalnych szkoły, a także od byłych uczniów i nauczycieli – zostały zeskanowane i powiększone, a oryginały znajdują się w szkolnej bibliotece. To tylko niewielka część zeskanowanych zbiorów – cały zasób przechowywany jest w wersji cyfrowej na szkolnym serwerze, a wiele z nich publikowanych na szkolnej stronie internetowej www.sp109.waw.pl .
Część zarchiwizowanych materiałów popularyzowana jest przez media społecznościowe, np. ZERZEŃSKIE KLIMATY- Historia osiedla Zerzeń na dawnej fotografii https://www.facebook.com/people/Zerze%C5%84skie-Klimaty/100069721707050/?locale=pl_PL
Poniżej zamieszczone są komentarze do fotografii (nie w kolejności chronologicznej),
do których udało się zdobyć informacje .
Proszę o przesłanie na adres biblioteka.sp109.waw@gmail.com lub emilkowska@eduwarszawa.pl swoich komentarzy.
Dziękuję!
Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz
-
-
Przed Zerzeńską Szkołą 1942 / 43 r.
Kierownik szkoły- Leonard Kałęcki, ks. Jan Sabuda, wychowawczyni Julia Przeździecka i uczniowie z rocznika 1931 / 32.
Julia Przeździecka ur. 1915 r. W czasie okupacji niemieckiej zaangażowana w Sztabie IV Rejonu '' Obroża '' / kolportaż, prasa, informacja / ps. Barbara. 17 12 1944 r. aresztowana przez UB - NKWD. 3 01 1945 r skazana na 7 lat więzienia, w tym na 3 lata pozbawiona praw publicznych, torturowana. W nocy z 27 - 28 04 1945 r. wraz z czternastoma uczestniczkami Powstania Warszawskiego uwolniona z więzienia w Janowie Lubelskim przez oddziały ROAK i NSZ dowodzone przez por. Tadeusza Kuncewicza '' Podkowa ''. Pomaga przyjacielowi Wacławowi Wojtyszko w Organizacji WiN. Po dekonspiracji w styczniu 1946 r opuściła nasz teren.
Rozpoznani uczniowie :
Stanisława Piechniak, Halina Bargiel, Halina Gołębiewska, Irena Gawryszewska, Czesława Pawlak, Jerzy Królak, Stefan Pątek - później pisał wiersze, Mieczysław Widomski, Stanisław Sikora,Tadeusz Lubański, Zygmunt Sobieraj, Szymon Kowalski, Janusz Drożdż, Mieczysław Paszota, Józef Gołębiewski, Zygfryd i Czesław Cacko.
uwiecznił nauczyciel Wacław Wojtyszko -
1974 r. - uroczyste otwarcie sali historycznej
Drektor Szkoły - Alicja Jankowska
-
2 maja 1989 r. - Uroczystość nadania szkole imienia Batalionów Chłopskich
Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego - Józef Nowak
Dyrktor Szkoły - Elżbieta Pawelska