Z dziejów biblioteki
Nasza biblioteka szkolna ma tyle lat co szkoła TYSIĄCLATKA - czyli 60. Przez jej progi przewinęły się tysiące czytelników, wielu było też bibliotekarzy, którzy z pasją i oddaniem zachęcali dzieci i młodzież do czytania, min. Ewa Wojtyszko (tuż po wojnie) prowadziła "objazdową" bibliotekę.
W latach 60-tych bibliotekarzem była Wiesława Czechowska, która prowadziła wśród okolicznych mieszkańców zbiórkę książek dla biblioteki, a w latach 70-tych Alicja Jankowska - polonistka i późniejsza wieloletnia dyrektorka szkoły oraz Barbara Rozum - nauczycielka klas początkowych.
W roku 1982 rozpoczęła pracę w bibliotece Danuta Śmigierzewska, która rozpoczęła prace związane z porządkowaniem księgozbioru. Biblioteka zajęła wówczas dwa pomieszczenia na pierwszym piętrze (obecnie sala 220- pokój nauczycielski).
W marcu 1983 roku opiekę nad szkolną biblioteką przejęła Elżbieta Miłkowska, która tę funkcję sprawuje do dnia dzisiejszego (z przerwą na urlop macierzyński i wychowawczy (2005-2009), a od 2006 roku również pani Barbara Michałek, którą przez 1 rok wspomagała pani Anna Kudłacz.
Biblioteka była jedną z pierwszych komórek w szkole, która otrzymała komputer. Był to sprzęt firmy OPTIMUS, a oprogramowanie stanowił system Windows 3,11 potem kolejno Win 95 WIN 98, Win 2000, WinXP ....VISTa, Win 7.... Od tej chwili biblioteka stała się centrum informacyjnym szkoły. Wówczas uczniowie i nauczyciele korzystali z programów multimedialnych oraz gier edukacyjnych, a także uczyli się obsługi komputera i korzystania z programów np Works, Paint .
W roku szkolnym 1996/1997 rozpoczęła się komputeryzacja biblioteki szkolnej. Biblioteka naszej szkoły jako jedna z pierwszych (w szkołach podstawowych) w Warszawie została skomputeryzowana. Już od września 1997 roku po wcześniejszym wprowadzeniu wszystkich zbiorów do bazy danych komputera, wszystkie operacje w bibliotece wykonywane są przy pomocy komputera. Biblioteka obsługiwana była przy pomocy programu MOL, Mol2000+, MOL Optivum, a obecnie korzysta z najnowszej wersji MOL NET+ (w tzw "chmurze").
Nadal prowadzone są prace związane z tworzeniem komputerowej bazy danych. Wszystkie egzemplarze książek są elektronicznie katalogowane. Dzięki komputeryzacji powstała możliwość szybkiego wyszukiwania informacji, a komputer pomaga w rejestrowaniu wypożyczeń, umożliwia sprawdzenie czy poszukiwana książka jest w bibliotece i o czym opowiada.
W grudniu 2007 roku w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, czytelnia biblioteki szkolnej została wyposażona w 4 nowe komputery z monitorami i 1 sieciowe urządzenie wielofunkcyjne. Oprogramowanie i sprzęt zostało zaktualizowane w latach 2009 i 2011 z funduszu Komitetu Rodzicielskiego. W komplecie było też oprogramowanie multimedialne i edukacyjne oraz program Opiekun, który monitoruje odwiedzane przez użytkowników ICIM strony i w razie potrzeby blokuje dostęp do stron niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży.
Dziś biblioteka zaprasza do funkcjonalnych, przestronnych pomieszczeń. Nie zawsze tak jednak było. Księgozbiór „wędrował" po budynku szkolnym. Pomieszczeniami biblioteki była kiedyś sala nr 220 - obecnie pokój nauczycielski. Przez kilkanaście lat mieściła się na tej małej powierzchni gromadząc coraz większy księgozbiór.
Dopiero od 2001 roku, gdy dobudowano nowe skrzydło szkoły możliwe stało się przeniesienie biblioteki do pomieszczeń, w których jest do dziś, a wszystkie książki mogły się wygodnie „rozlokować" na półkach w przestronnych pomieszczeniach wypożyczalni i czytelni.
Projekt BIBLIOTEKA/BROMBOTEKA
bromoteka 2024-05-07 13:22:43 8.07 MB
W 2009 biblioteka otrzymała nowe regały do czytelni, stare zamykane szafy zniknęły, a czytelnicy uzyskali wolny dostęp do książek z księgozbioru podręcznego.
Dwa lata później wymieniono regały w wypożyczalni dla najmłodszych czytelników. Dzięki wsparciu Komitetu Rodzicielskiego biblioteka staje się coraz "piękniejsza".
Do marca 2010 roku biblioteka szkolna składała się z dwóch pomieszczeń - wypożyczalni i czytelni. W 2011 otrzymała dodatkowe pomieszczenie, w którym powstało szkolne archiwum, przechowywana jest szkolna kronika -której prowadzenie zapoczątkowała Elżbieta Miłkowska, a kontynuowała pani Barbara Michałek. Do chwili obecnej powstało już 20 tomów.
W 2011 roku biblioteka pozyskała dodatkowe pomieszczenie, w którym ulokowało się szkolne archiwum -materiały ze szkolnego życia, znalazło się miejsce na zajęcia biblioteczne w kameralnym gronie, a przede wszystkim do opracowywania zbiorów i wdrażania różnych projektów.
Nasza szkolna biblioteka zgromadziła ponad 20 tysięcy książek czyli, mówiąc fachowym językiem bibliotekarskim - woluminów. Są to pozycje dla uczniów i dla nauczycieli. Najstarszą zarejestrowaną, dostępną do wypożyczeń książką, są wydane w 1946 roku opowiadania Marii Konopnickiej „Dym" i „Martwa natura". W założonych, w 1961 roku księgach inwentarzowych jako pierwszą wpisano książkę F. Molnara „Chłopcy z Placu Broni".