Chór
opiekun : PIOTR KANIA
Zajęcia chóru szkolnego to doskonała okazja, aby rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia muzyczne. Jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Jest to również okazja do reprezentowania szkoły na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych. To możliwość wzięcia udziału w konkursach wokalnych organizowanych przez szkoły, domy kultury i różne placówki opiekuńczo- wychowawcze.
Realizowane zadania:
1. Rozwijanie zainteresowań muzycznych
Zajęcia chóru są okazją do rozwijania zainteresowań muzycznych. Uczniowie mają kontakt z różnorodnym repertuarem wokalnym. Mają szansę nauczyć się wielu ciekawych piosenek, pieśni patriotycznych, kolęd i pastorałek. Ciekawym aspektem zajęć jest różnorodność aranżacji utworów.
2. Zwiększenie zasobu wiedzy i umiejętności muzycznych
Uczniowie podczas zajęć zapoznawani są z wiedzą potrzebną do odpowiedniego wykonania utworów. Jest to wiedza z zakresu dynamiki, artykulacji i dykcji.
3. Rozwijanie słuchu muzycznego
Podczas zajęć uczestnicy mają okazję rozwinąć swój słuch wysokościowy, harmoniczny, oraz zwiększyć i rozwinąć poczucie rytmu. Szereg ćwiczeń, które mają miejsce na zajęciach są dodatkowym bodźcem do rozwoju szeroko pojętego słuchu muzycznego.
4. Wyrabianie dyspozycji głosowych
Na zajęciach chóru występują ćwiczenia z techniki śpiewu, mające na celu zwiększenie świadomości poprawnego śpiewania. Mam tu na myśli poprawność postawy podczas śpiewu, poprawność oddechu oraz emisję głosu.
5. Uczenie odpowiedzialności za siebie i za zespół
Uczestnicy zajęć poza tym, że mają okazję rozwoju muzycznego, to jeszcze mogą rozwijać swoją osobność i cechy charakteru. Jedna z tych cech jest odpowiedzialność za siebie i za zespół. Uczniowie są świadomi, że współpraca w grupie jest czymś radosnym i przyjemnym, ale jednocześnie wymagającym i momentami trudnym. Dążenie do wspólnego celu, jakim jest dobry występ wymaga od każdego wielkiego zaangażowania.