2018/2019
ROK SZKOLNY 2018/2019 ROZPOCZĘTY!
W tym roku kalendarz był bardziej łaskawy niż zwykle. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło otworzyć rok szkolny 2018/2019 dopiero 3 września. Tym sposobem wakacje wydłużyły się jeszcze o 1 weekend.
To dla dzieci, bo nauczyciele pracowali już dużo wcześniej, by jak najlepiej przygotować się do startu.
Jest nas - 84 nauczycieli, 791 uczniów uczących się w 32 oddziałach i 1 oddziale przedszkolnym. Dobrze, że pogoda dopisała, bo inauguracja roku szkolnego odbyła się na powietrzu, na boisku szkolnym w 2 turach. Uroczystość była krótka, ale bardzo podniosła, bo z pocztem sztandarowym, hymnem narodowym i szkolnym. Żeby nie było tak sztywno i pompatycznie chór pod kierunkiem Pana Piotra Kani przygotował i wykonał stosowną na tę okoliczność piosenkę pt. Szkolny czas. Potem już spotkania klasowe i dzielenie się wrażeniami z wakacji.
Każdy rok szkolny stawia nowe wyzwania, zadania i nowości. Ten rok rozpoczął się dla uczniów i rodziców realizacją rządowego programu „DOBRY START”.
Dodatkowo - decyzją Burmistrza Dzielnicy Wawer Pana Łukasza Jeziorskiego i władz samorządowych - wszystkie pierwszaki zostały obdarowane wyprawką szkolną, która wręczona została pierwszakom podczas uroczystości przez: Wiceburmistrza Pana Leszka Baraniewskiego i Radnego Dzielnicy Wawer Pana Michała Żebrowskiego. Dodajmy tu jeszcze, że każdy uczeń szkoły otrzymuje - już kolejny rok - bezpłatne podręczniki.
Najważniejszą jednak informacją, która przewijała się już od jakiegoś czasu w środowisku szkolnym i lokalnym jest zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Dotychczasowy Dyrektor - PAN STEFAN DEJNEKA odchodzi na zasłużoną emeryturę po 26 latach zarządzania placówką. DZIĘKUJEMY raz jeszcze!
Po takim kroku następują zmiany. Nowym dyrektorem szkoły została dotychczasowa pani wicedyrektor- HANNA RATAŃSKA – SZOT. Wicedyrektorem pozostaje nadal pani URSZULA PLUST, natomiast stanowisko drugiego wicedyrektora powierzono pani KINDZE JAROSZ - też z naszego grona. Wszystkie panie dyrektorki serdecznie witamy i trzymamy kciuki!
Inauguracja nowego roku szkolnego w nowej więc odsłonie.
Podsumowując trzeba podkreślić, że z ust wszystkich zabierających głos padło wiele ciepłych słów i życzeń dobrego roku!
Niech to będzie wyjątkowy rok, bo i czas jest szczególny - jubileuszowy:
- 100 -lecie odzyskania niepodległości, a 30 lat od nadania szkole imienia tych, którzy też walczyli i ginęli za ojczyznę - BATALIONÓW CHŁOPSKICH.
Oj będzie się działo!
B.M
"Milion drzew dla Warszawy"
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 109 przystąpiła do jesiennej akcji Warszawskie Święto Drzewa wspierającej program „Milion drzew dla Warszawy” pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy oraz Klubu Gaja.Jest to aktywna edukacja ekologiczna, oparta na działaniach podczas których dzieci poznają drzewa i ich funkcje, a także związane z nimi zwierzęta. Będziemy się wspólnie uczyć rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, aby dowiedzieć się, które rosną najlepiej w mieście, a także usłyszeć o ich nieocenionej roli dla jakości naszego życia.
Podczas spacerów wybierzemy miejsca, gdzie nie ma drzew, a zdaniem uczniów powinny się tam pojawić.
Wnioskujemy o przyznanie piętnastu sadzonek różnych gatunków drzew, które zostaną posadzone przez uczniów pod opieką nauczyciela.
Chrońmy zieleń i uczmy się ją szanować!
K.J
„Make Your Mark And See Where It Takes You!” International DOT Day 2018
Make Your Mark And See Where It Takes You!” International DOT Day 2018
W dniach 10-14 września 2018 uczniowie klas 1,3 oraz 4a,4b,4c Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i zabawy. A wszystko zaczęło się od książki Petera H. Reynoldsa pt. "The Dot".
Udział szkoły w tym wydarzeniu był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów oraz do rozbudzania kreatywności. W piątek 14.10 w obchody tego święta włączyła się cała społeczność szkolna. Kropki królowały na ubraniach i innych częściach garderoby dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów. Ci, którzy nie znaleźli ich w swoich szafach ozdobili swoje koszulki w samodzielnie wykonane kółeczka i kropeczki.
W tym tygodniu prowadziłam lekcje z kropką jako motywem przewodnim. W świetlicy szkolnej uczniowie rozwiązywali quizy, łamigłówki matematyczne z kropką w tle. Na lekcjach j. angielskiego uczniowie oglądali filmik „The dot” oraz uczyli się piosenki pod tym samym tytułem. W piątek na długiej przerwie odbyło się wspólne śpiewanie piosenki zorganizowane przez Panią Martę Płachecką. Dodatkowo na lekcji każdy uczeń opisał w języku obcym swoje zdolności, talenty i najlepsze cechy.
Nie mogło oczywiście zabraknąć zajęć językowo - plastycznych inspirowanych kropką. Uczniowie przygotowywali plakaty wykorzystując różne techniki. Z prac uczniów powstała wystawa, która zdobi tablice świetlicy oraz klasy 1c/d.
Niesamowita historia Vashti posłużyła również jako temat do rozmów podczas zajęć świetlicowych. Po obejrzeniu z uczniami filmu animowanego opartego na książce "The Dot", omawialiśmy przesłanie tej historii, a także uzmysławialiśmy sobie, że każdy z nas posiada jakiś talent.
Dzień Kropki sprawił nam radość. Z pewnością wpisze się on na stałe w kalendarium wydarzeń szkolnych.
Linki:
Film: The DOT - KROPKA z polskimi napisami
https://www.youtube.com/watch?v=ILSyGSaMoEg
Piosenka: The Dot Song Motions Guide - Emily Arrow & Peter H. Reynolds
https://www.youtube.com/watch?v=r_I43cxDQ-o
Agata Cygan
Nowe drzewka wokół placu zabaw
Nasza 109-ta to szkoła proekologiczna. Jesteśmy zaangażowani w różne akcje i projekty związane z ochroną środowiska przyrodniczego oraz ekologią. Z zaangażowaniem włączamy się w międzynarodową akcję „Sprzątanie świata”, prowadzoną na rzecz poszanowania przyrody.
W tym roku szkolnym w ramach tej akcji w poniedziałek 24 września na placu zabaw posadzono 33 tuje szmaragdowe (tyle jest oddziałów w SP 109). Pojawiła się też „choinka”(srebrny świerk), która "wyrosła" z inicjatywy kadry kierowniczej. Nasadzenie drzewek przeprowadzili absolwenci naszej szkoły, osoby zaprzyjaźnione z placówką oraz personel obsługi. Nad wszystkim czuwała kadra kierownicza. Każda klasa wybierze sobie własne drzewko, oznaczy je specjalną plakietką i otoczy troską, by rosnąc dawały przyjemny cień dla bawiących się na placu zabaw dzieci.
Akcja została przeprowadzona z inicjatywy Dyrekcji Szkoły SP 109 we współpracy z Rodzicami uczniów klas 0 – 8.
U.P
BATALIONY CHŁOPSKIE- ŻYWIĄ I BRONIĄ !
BATALIONY CHŁOPSKIE- ŻYWIĄ I BRONIĄ ! Święto Batalionów Chłopskich obchodzone jest 8 października, w rocznicę dnia, kiedy w 1940 r. na komendanta Batalionów Chłopskich został zaprzysiężony Franciszek Kamiński, ps. Zenon Trawiński, po II wojnie światowej bojownik o demokrację, uwięziony przez komunistów w okresie stalinowskim, w III RP awansowany na generała dywizji Wojska Polskiego i odznaczony Orderem Orła Białego. W czasie II wojny światowej BCh były jednym z głównych filarów Polskiego Państwa Podziemnego, jako pierwsze przystąpiły do otwartej walki z okupantem. Po wyzwoleniu z okupacji niemieckiej, gdy władzę w kraju przejęli komuniści, żołnierze BCh byli prześladowani, a Bataliony Chłopskie skazano na zapomnienie.
8 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem „Ku Chwale Batalionów Chłopskich”, odbyły się obchody 78. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich.Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i weterani Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oddali hołd i złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów w Kwaterze Żołnierzy BCh oraz na grobie Komendanta Głównego Batalionów Chłopskich - gen. dyw Franciszka Kamińskiego.
W uroczystościach uczestniczyła również delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły- poczet sztandarowy ze sztandarem szkolnym i uczniowie klas czwartych na czele z panią Dyrektor Hanną Ratańską - Szot, która w sposób szczególny została wyróżniona- otrzymując z rąk ministra Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych oraz prezesa Ogólnopolskiego Związku BCh pułkownika Zbigniewa Zaborowskiego medal- przyznawany przez Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Tego dnia przekonaliśmy się, że Cmentarz na Powązkach to szczególne miejsce zadumy, medytacji, powagi i spotkań. Dla wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości były to niezapomniane chwile, a dla nas lekcja historii w jubileuszowym roku, w którym nasza szkoła święci 30 lecie nadania szkole imienia Batalionów Chłopskich.
Katarzyna Strzelczyk
MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA
W piątek 28 września 2018 roku w naszej szkole odbyły się (w ramach projektu mPotęgi, dofinansowanego przez Fundację mBanku) MISTRZOSTWA KLAS CZWARTYCH, PIĄTYCH I SZÓSTYCH W TABLICZCE MNOŻENIA. Zmagania poszczególnych klas odbyły się na sali gimnastycznej. Każda klasa wystawiła 8-osobowe reprezentacje, które rywalizowały w grze „Olimpijczycy”. Uczniowie musieli wykazać się znakomitą znajomością tabliczki mnożenia oraz dobrą sprawnością ruchową. Była świetna zabawa, a uczniowie spisali się na medal
Mistrzami w Tabliczce Mnożenia zostały klasy: 4B, 5A i 6D
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody, które zostaną wręczone na zakończenie naszego projektu w grudniu br.
J.Lewicka
- 2018-2019-1.pdf 26-04-2024 09:30:20 0.34 MB
- 2018-2019-2 26-04-2024 09:30:20 0.53 MB
- 2018-2019-3.pdf 26-04-2024 09:30:19 0.57 MB
- 2018-2019-3x 26-04-2024 09:30:19 0.53 MB
- 2018-2019-4 26-04-2024 09:30:19 0.36 MB
- 2018-2019-5 26-04-2024 09:30:19 1.10 MB
- 2018-2019-6.pdf 26-04-2024 09:30:19 0.66 MB
- 2018-2019-7 26-04-2024 09:30:19 0.65 MB
- 2018-2019-8 26-04-2024 09:30:19 1.10 MB
- 2018-2019-9.pdf 26-04-2024 09:30:18 0.51 MB